Najnowszy numer czasopisma „Series Byzantina. Studies on Byzantine and Post-Byzantine Art”, vol. XVIII, Ostrava-Warsaw 2020, poświęcony jest w całości problematyce konferencji naukowej pt. „Nowosielski myśli”, zorganizowanej 28 maja 2019 r. przez Komisję „Speculum Byzantinum” na Wydziale „Artes Liberales” UW. Znajdują się tam artykuły, których autorami są pracownicy Wydziału oraz członkowie Komisji „Speculum Byzantinum”:

1. Michał Janocha, Jerzy Nowosielski and his Byzantine Inspirations, s. 7–11.
  2. Maria Poprzęcka, Bindings and Enslavements. Suffering in the Art of Jerzy Nowosielski, s. 45–56.
  3. Irina Tatarova, Письмо о Новосельском. Вступительные замечания к изучению проблематики творчества и  мысли Ежи Новосельского, s. 103–120.
  4. Krystyna Czerni, The Painter in Hell: Against the Manichaean Vision of Reality in Jerzy Nowosielski’s Art and Thought, s. 35–41.
  5. Bogna Kosmulska, Eros and Agape in Jerzy Nowosielski’s Art and Thought, s. 15–31.
  6. Henryk Paprocki, Jerzy Nowosielski’s Theology: Through Despair to the Resurrection, s. 59–69.
  7. Witali Michalczuk, Письмо о Новосельском. Православие как модель искусства, s. 73–87.
  8. Łukasz Hajduczenia, The Liturgy as Art. Thoughts by Jerzy Nowosielski on Christian Worship, s. 91–99.