W Białej Willi Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego 22 maja w godzinach wieczornych zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie filmowym „ANTYK-KAMERA-AKCJA!”, w edycji „Historia starożytna”.

Konkurs został zorganizowany przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Our Mythical Childhood…”. Jury zebrało się w składzie: Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser / Wydział „Artes Liberales” UW – Przewodniczący; Mirosław Kaźmierczak, fotograf, reżyser, współpracownik Biura Prasowego UW; Dr Agnieszka Korytkowska, reżyser; Prof. Katarzyna Marciniak, Wydział „Artes Liberales” UW; Dr Elżbieta Olechowska, Wydział „Artes Liberales” UW; Dr Michał Oleszczyk, krytyk filmowy / Wydział „Artes Liberales” UW; Dr Hanna Paulouskaya, Wydział „Artes Liberales” UW; Prof. Maria Poprzęcka, Wydział „Artes Liberales” UW; Roman Wieczorek, prawnik, manager, członek Consilium Wydziału „Artes Liberales” UW; Dr Maria Wiśniewska, Wydział „Artes Liberales” UW, Prof. Jan Kieniewicz (Wydział „Artes Liberales” UW), Dr Przemysław Kordos (Wydział „Artes Liberales” UW), Dr Sonya Nevin (University of Roehampton / Panoply Vase Animation Project), Steve Simons (University of Roehampton / Panoply Vase Animation Project) oraz Dr Susanne Turner (Museum of Classical Archaeology, University of Cambridge) złożyli swoje głosy elektronicznie.

Jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

• I nagroda za sugestywne i na wskroś współczesne przedstawienie filozofii i sposobu działania greckiego cynika Diogenesa. Jury doceniło ciekawe nawiązanie do stylistyki kina
akcji, wykorzystanie naturalnej scenografii, dynamiczną pracę kamery, montaż i poczucie humoru w filmie „Diogenes. Prawdziwy człowiek” grupy Galezia Studio z Zespołu Szkół
Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu (Technikum nr 8), z opiekunką zespołu Panią Marleną Łój-Szewczyk, w reżyserii Piotra Hałęzy;
  • II nagroda za oryginalne nawiązanie do postaci niewolnika Spartakusa. Jury doceniło poetycki sposób narracji, dobrze dobraną muzykę i ciekawe ujęcia, a także podjęcie tematu
uzależnień nieletnich w filmie „Powstanie Spartakusa” grupy Tribus ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Wielgiem, z opiekunem Panem Krzysztofem Jagiełło.

Jury postanowiło nie przyznać III nagrody, natomiast zdecydowało o uhonorowaniu wyróżnieniami specjalnymi dwóch filmów.

Wyróżnienia otrzymali:
– za intrygujące nawiązanie do Sofoklesa i jego twórczości, za ciekawe użycie techniki animacji w filmie „Antygona się stroi” grupy Kurietta z VI Liceum Ogólnokształcącego im.
Juliusza Słowackiego w Kielcach, z opiekunką Panią Anną Wzorek, realizacja: Małgorzata Miłek;
– za ciekawy scenariusz i dobrze rozpisane dialogi, wykorzystujące cytaty związane z filozofem Diogenesem, nazywanymego Psem, w filmie „Psilozofia” grupy Team Mazury z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie, z opiekunem Panem Grzegorzem Poniatowskim, w reżyserii Olgierda Żebrowskiego.

Jury podkreśla wysoki poziom prac zgłoszonych na konkurs, gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym, dziękuje pozostałym uczestnikom oraz ich opiekunom i wyraża nadzieję na kontynuację tego bardzo ciekawego przedsięwzięcia w następnych latach.