Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Monarchia Hiszpańska i Monarchia Polsko-Litewska na przestrzeni wieków” z cyklu Spotkania Polsko-Hiszpańskie

W dniu 15 października 2021 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Monarchia Hiszpańska i Monarchia Polsko-Litewska na przestrzeni wieków” z cyklu Spotkania Polsko-Hiszpańskie, zorganizowana przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce.

Gości przywitał Dziekan Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego prof. Robert A. Sucharski, a konferencję otworzyli: J.M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak oraz J.E. Ambasador Hiszpanii w Polsce Pan Francisco Javier Sanabria Valderrama. W ceremonii otwarcia wziął udział także J.E. Ambasador Panamy Pan Javier Alcides Bonagas de Gracia.

Wykład inauguracyjny pt. „Rzeczpospolita Obojga Narodów 1569–1795. Blaski i cienie republiki szlacheckiej” wygłosiła prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W panelu zatytułowanym „Monarchia Hiszpańska i Monarchia Polsko-Litewska z różnych perspektyw” przedstawiono trzy referaty autorstwa historyków z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego: dr. hab. Hieronima Grali („Rzekome imperium – polsko-litewska Rzeczpospolita XVI–XVI w. O pułapkach dyskursu postkolonialnego”); dr hab. Cristiny González Caizán („Znaczenie Monarchii Hiszpańskiej w kronikach i innych pismach Sofíi Casanovy”) oraz dr. hab. Jana Stanisława Ciechanowskiego („Monarchia Hiszpańska XX wieku według polskich raportów dyplomatycznych”). W drugim panelu, zatytułowanym „Monarchia Hiszpańska i jej dynastie”, prof. Alfredo Alvar Ezquerra z Najwyższej Rady Badań Naukowych w Madrycie przedstawił referat „Monarchia Hiszpańska Habsburgów”, a prof. José Luis Gómez Urdáñez z Uniwersytetu La Rioja w Logroño, „Monarchia Hiszpańska Burbonów”. Wykład zamykający pt. „Dziedzictwo Monarchii Hiszpańskiej i Monarchii Polsko-Litewskiej” wygłosił prof. Jan Kieniewicz z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Zamknięcia konferencji dokonał J.E. Ambasador Hiszpanii w Polsce Pan Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Czwarte już Spotkanie polsko-hiszpańskie odbyło się w trybie stacjonarnym w budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55. Konferencja była także transmitowana na platformie Zoom oraz na facebooku. Wzięło w niej udział ok. 120 osób.

 

Spotkania Polsko-Hiszpańskie

Cykl corocznych Spotkań Polsko-Hiszpańskich, organizowanych od 2018 r. przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce, ma na celu umożliwienie debaty polskich i hiszpańskich ekspertów na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury obydwu krajów. Debaty te traktują o Polsce i Hiszpanii, analizowanych osobno oraz w ujęciu porównawczym, przezwyciężając tradycyjne badanie kontaktów bilateralnych.

Do 2020 r. odbyły się trzy konferencje z cyklu Spotkań Polsko-Hiszpańskich. Pierwsza poświęcona była analizie wyzwań i aspiracji obydwu krajów w kontekście europejskim i globalnym w szeroko rozumianym wieku XIX, od rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej do zakończenia I wojny światowej. Druga wpisywała się w refleksję nad stuleciem polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych, przywróconych 20 maja 2019 r. Trzecia zaś traktowała o wolności słowa i informacji w obydwu krajach w XX w.

 

Galeria

Fot. M. Kaźmierczak