W dniu 20 grudnia 2022 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Jan Dantyszek. Europejczyk XVI stulecia” z cyklu Spotkania Polsko-Hiszpańskie, zorganizowana przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce. Gości przywitał Prodziekan Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego prof. Maciej Abramowicz, a konferencję otworzyli: J.M. Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Zygmunt Lalak oraz J.E. Ambasador Hiszpanii w Polsce Pan Ramiro Fernández. Wykład inaugurujący konferencję pt. „Korpus korespondencji Jana Dantyszka: osiągnięcia i perspektywy projektu” wygłosiła prof. Anna Skolimowska z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie głos zabrał dr Manuel José Alonso Núñez, doktor prawa Uniwersytetu w Sewilli, potomek Jana Dantyszka, który przedstawił referat pt. „Hiszpański ród Gracián Dantisco. Dzięki Kopernikowi”. Konferencję zwieńczyła debata „Kim jest Europejczyk w wieku XVI w.?”, moderowana przez prof. Jerzego Axera, Dyrektora Kolegium „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli w niej udział także: prof. Jan Kieniewicz, prof. Alina Nowicka-Jeżowa, prof. Anna Skolimowska, prof. Hieronim Grala (Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego) oraz dr Manuel José Alonso Núñez. Piąte już Spotkanie Polsko-Hiszpańskie odbyło się w trybie stacjonarnym oraz na platformie Zoom w sali konferencyjnej Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięło w nim udział ok. 70 osób.

Cykl corocznych Spotkań Polsko-Hiszpańskich, organizowanych od 2018 r. przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasadę Hiszpanii w Polsce, ma na celu umożliwienie debaty polskich i hiszpańskich ekspertów na tematy ważne z punktu widzenia historii i kultury obydwu krajów. Debaty te traktują o Polsce i Hiszpanii, analizowanych osobno oraz w ujęciu porównawczym, przezwyciężając tradycyjne badanie kontaktów bilateralnych. Do 2021 r. odbyły się cztery konferencje z cyklu Spotkań Polsko-Hiszpańskich. Pierwsza poświęcona była analizie wyzwań i aspiracji obydwu krajów w kontekście europejskim i globalnym w szeroko rozumianym wieku XIX, od rozpoczęcia Rewolucji Francuskiej do zakończenia I wojny światowej. Druga wpisywała się w refleksję nad stuleciem polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych, przywróconych 20 maja 1919 r. Trzecia zaś traktowała o wolności słowa i informacji w obydwu krajach w XX w. Tematem zaś czwartej była monarchia hiszpańska oraz monarchia polsko-litewska na przestrzeni wieków.