Select Page

21 maja. Konferencja: „La follia dopo Basaglia. Tra immaginario letterario e realtà psichiatrica”

21 maja. Konferencja: „La follia dopo Basaglia. Tra immaginario letterario e realtà psichiatrica”

21 maja 2018 r. we Włoskim Instytucie Kultury (ul. Marszałkowska 72) odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „La follia dopo Basaglia. Tra immaginario letterario e realtà psichiatrica”.

W roku 1978, wraz z ustawą Basaglii (ustawa 180), Włochy stały się pierwszym państwem, które zadecydowało o zamknięciu szpitali psychiatrycznych. Różnym sposobom obchodzenia się z szaleństwem i jego leczenia, odpowiadają różne jego koncepcje, różne narracje, różne sposoby pojmowania szaleńca w społeczeństwie. Po 40 latach badacze literatury, psychiatrii, filozofii, mediów zadają sobie pytania o aktualność myśli Franca Basaglii, w jakim stopniu jego rewolucyjna reforma została wdrożona, w jakiej mierze odbiła się na wyobraźni literackiej i zbiorowej. Głos zabiorą: Marco Veglia, Andrea Gialloreto, Antonella Di Nallo, Marco Alessandrini, Edoardo Pecchini, Alessandro Baldacci, Raul Bruni, Paulina Orłowska, Ivan Dimitrijevic, Stefano Redaelli.

Konferencję organizuje dr hab. Stefano Redaelli.

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content