Prezes

Krzysztof Rybak

Rok rejestracji

2008

Opis

Koło zrzesza osoby zainteresowane badaniem kultury (i kultur) Morza Śródziemnego, zarówno w jej starożytnym, nowożytnym, jak i współczesnym wydaniu. Członkowie organizacji sami decydują, w jaki sposób będą realizować cele badawcze koła, do których należy m.in. popularyzacja wiedzy na temat kultury i cywilizacji basenu Morza Śródziemnego oraz recepcji tej kultury w innych częściach świata.

Koło zostało założone w 2008 roku i po kilkuletniej przerwie reaktywowane w 2015. Wtedy też przyjęliśmy konwencję spotkań z autorami i badaczami związanymi z kulturą śródziemnomorską. Wśród naszych gości byli: italianista i pisarz Jarosław Mikołajewski, turkolożka dr Agnieszka Ayşen Kaim i tłumaczka Anna Wasilewska. Poza tym wzięliśmy udział w kongresie Deutscher Altphilologenverband zorganizowanym na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, gdzie mieliśmy okazję zaprezentować wyniki prowadzonych przez nas badań związanych z recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej (w ramach projektu Chasing Mythical BeastsThe Reception of Creatures from Graeco-Roman Mythology in Childrens & Young AdultsCulture as a Transformation Marker).

W roku akademickim 2016/2017 włączamy się w badania prowadzone przez Wydział „Artes Liberales” i uczestniczymy w międzynarodowym projekcie Our Mythical Childhood… The Reception of Classical Antiquity in Childrens and Young AdultsCulture in Response to Regional and Global Challenges realizowanym przez zespół pod kierownictwem prof. Katarzyny Marciniak w ramach ERC Consolidator Grant. W marcu wzięliśmy udział w Tygodniu ERC, a w maju uczestniczymy w międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej na Wydziale „AL”.

Historia

2015 – reaktywacja koła, prezesem zostaje Krzysztof Rybak, opiekunką dr Hanna Paulouskaya
2008 – założenie koła, opiekunem zostaje dr hab. Katarzyna Marciniak, prof. UW

Galeria