Biogram
Jest profesorem zwyczajnym filozofii. Ukończył psychologię (specjalizacja: psychologia kliniczna) na UAM w Poznaniu. Przez piętnaście lat związany z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Jego główne dziedziny zainteresowań naukowych to: teoria władzy, teoria literatury, współczesne językoznawstwo i kognitywistyka oraz zastosowania idei psychoanalitycznych w teoriach politycznych. Jest autorem licznych książek i artykułów rozsianych w różnych czasopismach naukowych. Jego ostatnie książki to: Deferring the Self oraz Grammar and Glamour of Cooperation. Lectures on the Philosophy of Mind, Language and Action, opublikowane w 2013 i 2014 roku przez wydawnictwo Peter Lang, natomiast po polsku: Ćwiczenia z przyjaźni, Lektury retroaktywne. Rodowody współczesnej myśli filozoficznej oraz Polska pozycja depresyjna: od Gombrowicza do Mrożka i z powrotem opublikowane przez wydawnictwo Universitas w 2012, 2014 i 2015 roku. Ostatnia książka Filozof i terytorium. Polityka idei w myśli Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki, Krzysztofa Pomiana i Marka J. Siemka została opublikowana przez wydawnictwo IFiS PAN. Obecnie kierownik Laboratorium Techno-humanistyki na Wydziale „Artes Liberales”: http://th.al.uw.edu.pl/index.php/laboratorium/szymon-wrobel/.
Przez wiele lat także wykładowca w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. W Kolegium AL prowadził seminaria: Przy stole montażysty albo wizyta w kinie Gillesa Deleuze’a; Georges Didi-Huberman albo demontaż porządku oka; Klinika Freuda; Śmiech, materia, życie, ruch i pamięć w filozofii Henri Bergsona; Wokół André Leroi-Gourhana albo nieoczekiwane konsekwencje uwalniania organów; Samotność wielkiego człowieka imieniem Freud; Filozof i śmierć; Teatr filozoficzny albo o działaniu scenicznym Gillesa Deleuze’a; Zoontologie, epistemologie androidalne, kolektywne technologie; Fantazje na temat natury, podmiotu i polityki. Wokół Bruno Latoura; Filozof i terytorium. Polityka idei w myśli Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki, Krzysztofa Pomiana i Marka Siemka; Codzienność – wynajdywana, myślana, przeżywana i przesypiana; Historia naturalna destrukcji albo czytanie W. G. Sebalda; Człowiek Montaigne’a albo miłość własna; Przekroczyć biopolitykę; René Girard o przemocy, upiornych sobowtórach, zazdrości i rzeczach ukrytych od narodzin świata; Dwa ciała kynika. Wokół Petera Sloterdijka; Świat wg. Rolanda Barthesa; Między hermeneutyką a dekonstrukcją; Język i jego granice; Filozofia i muzyka; Filozofia i literatura; Granice polityczności.
Publikacje
- Szymon Wróbel, Henryk Bereza. Ankieta, „Mały Format”, Numer 06, 2018 (http://malyformat.com/2018/06/berezie-ankieta-literacka/).
- Szymon Wróbel Co to jest rewolucja?, „Przegląd Polityczny”, Numer 148, 2018 (http://przegladpolityczny.pl/produkt/pp-148-2018/)
- Szymon Wróbel, Od ateizmu pojęcia do ateizmu bez pojęcia, „Teksty Drugie”, Numer 2, 2018 (http://tekstydrugie.pl/pl/biblio/ekokrytyka/)
- Szymon Wróbel, Eight and a half theses on utopia, [in:] Beyond Philology. Special Issue “Utopia and Solidarity”, No. 14/4, 2017 (https://fil.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-filologiczny/33797/files/beyond_philology_no_14_4.pdf)