Select Page

Ludzie

Biogram

Scenarzysta i reżyser telewizyjny i teatralny, dziennikarz TVP. Doktorant na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego od października 2015 roku.

Absolwent teatrologii (studia magisterskie) oraz zarządzania kulturą (studia podyplomowe) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz i reżyser, związany  z Telewizją Polską od 1992 r. Twórca około 400 audycji, emitowanych na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych o wybitnych Polakach: Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak (TVP 2, około 20 emisji w 4 ogólnopolskich kanałach TVP), Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego (TVP 1), Czarownik z Janowa – Teofil Ociepka (TVP Polonia), Gliwickie lata Tadeusza Różewicza (TVP 2), Roland Topor (TVP Kultura), Wenezuelska Polonia (TVP Polonia), Teatr Jerzego Moskala (TVP Katowice), Oskarowe kostiumy Barbary Ptak (TVP 2). Za Gliwickie lata Tadeusza Różewicza otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie. Film był prezentowany między innymi w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery Kartoteki) i na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada). Twórca filmu dokumentalnego TVP „Kinderlager Pogrzebin” o tragicznych wojennych losach dzieci z obozu w Pogrzebieniu.

Reżyser „Galaktyki Artes Liberales” oraz dokumentalnego filmu edukacyjnego „Pochwała różnorodności akademickiej / Praise of Academic Identity”, poświęconego projektowi doktoranckiemu „Tradycje humanizmu śródziemnomorskiego wobec wyzwań naszych czasów: granice człowieczeństwa” który był zrealizowany na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pomysłodawca i koordynator projektu powstania nowej opery „Człowiek z Manufaktury” w Teatrze Wielkim w Łodzi w latach 2016-2018. Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego od 2001 do 2016 roku. Autor scenariuszy spektakli: Mickiewicz, Anna Karenina wg Lwa Tołstoja, Wakacje Don Żuana na motywach Mieszczanina szlachcicem Moliera. Reżyser megaprodukcji musicalowej Karol o życiu Jana Pawła II (premiera światowa w Tauron Arenie w Krakowie 25 lutego 2017 roku). Realizator (z Anną Siwczyk) widowisk muzycznych. Współautor (z Marcinem Herichem) scenariusza i inscenizacji widowiska plenerowego – produkcji festiwalowej Tsunami. Reżyser musicalu Janusza Kohuta Szczęśliwi ludzie w Bielskim Centrum Kultury. Współtwórca (z Anną Siwczyk) inscenizacji spektaklu Merlin, którego premiera do muzyki Jürgena Schmitta odbyła się w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej na scenie Theater Bibrastrasse w Würzburgu. Scenarzysta i reżyser widowisk muzycznych, realizowanych na różnych scenach w Polsce i wystawianych między innymi w Sali Kongresowej w Warszawie.

Był wykładowcą historii teatru i dramatu w Studium Aktorskim w Będzinie, przez 5 lat działał jako rzecznik prasowy i konsultant Górnośląskiego Festiwalu Ars Cameralis. Redagował programy do premier w śląskich teatrach. Od kilkunastu lat jest konferansjerem i komentatorem muzycznym. Prowadził koncerty m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie. Współpracował z: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Kwartetem Śląskim, festiwalem Mikołowskie Dni Muzyki oraz Żorską Orkiestrą Rozrywkową Lothara Dziwoki i festiwalem Easy Jazz.

W 2011 roku został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej za reżyserię filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu i Wojciechu Pszoniaku. W 2015 roku wygrał regionalny plebiscyt Dziennika Zachodniego: Lider Roku 2014 „za artystyczne propagowanie pamięci wybitnych gliwiczan, przedstawicieli świata kultury; szczególności za zrealizowanie wyjątkowego koncertu Matka i Syn odchodzą, poświęconego pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów.”

Pasje: filmy dokumentalne, opera, musical, jazz, podróże.

www.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Korwin_Piotrowski

www.filmpolski.pl/fp/index.php/4126319

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content