Kryzys zdrowotny i ekonomiczny, związany z pandemią COVID-19, sprzyja zwiększonemu stresowi, lękom i depresji. Choć na te negatywne emocjonalne skutki pandemii narażeni są wszyscy, w szczególny sposób odczuwają je mniejszości etniczne i imigranci. Te grupy pandemia dotyka nieproporcjonalnie mocniej. Na dodatek, kryzys związany z COVID-19 nasilił zachowania dyskryminacyjne wobec mniejszości, które przez grupy większościowe są postrzegane jako zagrożenie dla zdrowia i stabilności. To, w jaki sposób obecna sytuacja zdrowotna wpływa na funkcjonowanie grup mniejszościowych oraz na ich integrację z resztą społeczeństwa, bada zespół kierowany przez dr hab. Justynę Olko z Wydziału „Artes Liberales” oraz dr. hab. Michała Bilewicza z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureatów programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Praktycznym rezultatem tych badań będą m.in. rekomendacje i wytyczne dla agend rządowych, samorządów i organizacji lokalnych, mające na celu minimalizowanie negatywnych skutków pandemii wśród imigrantów i mniejszości etnicznych, w tym zwłaszcza ich stygmatyzacji.

Więcej informacji.