Szanowni Państwo,

w imieniu dziekana Wydziału „Artes Liberales” prof. Roberta A. Sucharskiego uprzejmie informuję, że Wydział oczekuje przyznania przez MNiSW dorocznej dotacji na badania statutowe (tzw. BST) i że w związku z tym rozpoczynamy nabór wniosków o finansowanie badań ze spodziewanej dotacji. Zainteresowanych uzyskaniem takiego finansowania proszę o wypełnienie formularza nr 1 i odesłanie go do mnie (mars@al.uw.edu.pl) oraz do przewodniczącego Wydziałowej komisji ds. podziału dotacji prof. Jana Kieniewicza (j.kieniewicz@uw.edu.pl) w terminie do końca kwietnia br. Środki finansowe zostaną oddane do Państwa dyspozycji nie wcześniej niż w połowie maja br. i będzie należało je wydać do połowy 2019 r.

Pozwalam sobie przypomnieć zeszłoroczne zalecenie dziekana Sucharskiego – by wnioski o finansowanie badań miały, o ile to możliwe, charakter zespołowy, tzn. by dotyczyły badań podejmowanych przez grupę pracowników o pokrewnych zainteresowaniach naukowych (np. Pracownię, Laboratorium, Komisję), i by sformułowania tematów były raczej ogólne niż szczegółowe. W efekcie pozwoli to: 1) ograniczyć liczbę tematów w skali Wydziału, co ułatwi zarządzanie całością dotacji (przede wszystkim ograniczy liczbę przypadków, że jeden zakup jest finansowany z dwóch tematów), 2) wykluczyć ryzyko daleko idących rozbieżności między planami a ostateczną realizacją. Pragniemy przy tym wyjaśnić, że sformułowania tematów badawczych mogą być powtarzane przez wiele lat oraz że kierownikiem danego tematu może być więcej niż jeden pracownik.

Ponadto informuję, że Wydział czeka także na decyzję MNiSW o przyznaniu drugiej dotacji – na badania młodych naukowców i doktorantów (tzw. DSM). Uprawnieni do uzyskania finansowania badań z tej puli są pracownicy urodzeni po 31 grudnia 1982 r. Zainteresowanych proszę o wypełnienie formularza nr 2 i przesłanie go do mnie i prof. Kieniewicza w tym samym terminie. W załączeniu znajduje się regulamin podziału tejże dotacji.

Z wyrazami szacunku,

Marek Szczypek