Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Wydział „Artes Liberales” UW oraz Polska Komisja Bałkanistyki Historycznej i Kulturowej (Polish Commission of Balkan Culture and History – AIESEE) zapraszają na dyskusję wokół siódmego tomu serii „Colloquia Balkanica”: The Balkan Jews and the Minority Issue in South-Eastern Europe, ed. Jolanta Sujecka.

W dyskusji poświęconej pamięci i tożsamości zostaną poruszone zagadnienia:

• Kim są Żydzi bałkańscy?
  • Zagłada na Bałkanach – problem odpowiedzialności (prof. dr hab. Jolanta Sujecka, Wydział „Artes Liberales” UW)
  • Twórczość bałkańskich Żydówek
  • Dziedzictwo żydowskie w Serbii z dzisiejszej perspektywy (dr Katarzyna Taczyńska, Polish Commission of Balkan Culture and History – AIESEE)
  • Kim są Serfardyjczycy?
  • Język ladino dawniej i dziś (dr Agnieszka August-Zarębska, Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego UWr)

Dyskusję poprowadzi Franciszek Bojańczyk (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma).

Wydarzenie odbędzie się 10 lutego 2022 r., o godz. 18.00, online.

Link do rejestracji:

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Seria „Colloquia Balkanica”

Seria „Colloquia Balkanica” powstała w 2011 roku jako wspólna inicjatywa ówczesnego Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” (dziś Wydziału „Artes Liberales”) i Wydawnictwa DiG. Od samego początku celem serii była i nadal jest prezentacja szerokiego spektrum problemów i zagadnień badawczych dotyczących Bałkanów.

Poszczególne tomy serii „Colloquia Balkanica” tworzą Słownik kultury Bałkanów, przedsięwzięcie przewidziane na wiele lat.

Do tej pory ukazało się siedem tomów serii.