Select Page

Debata „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś”

15 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Kolegium Artes Liberales odbyła się debata pt. „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś”.

Podsumowanie debaty

15 marca 2018 roku na Wydziale „Artes Liberales” odbyła się debata „Millenialsi w neoliberalizmie. Rola i funkcja intelektualistki dziś.” Dopisała frekwencja, a dyskusja była niezwykle ożywiona. Starły się różne głosy i zdania, lecz mimo pewnych rozdźwięków, po fakcie pozostało kilka wypracowanych wspólnie wniosków. Scharakteryzowaliśmy millenialsów, przyporządkowaliśmy im takie cechy, jak zainteresowanie prawami, w tym zwłaszcza prawem pracy, refleksyjność i oczywiście prekarność. Rozważyliśmy, czy instytucja intelektualistki w dzisiejszym społeczeństwie, szczególnie tym zdominowanym przez millenialsów, ma jeszcze rację bytu. Z dyskusji jednoznacznie wynika konieczność przeformułowania samej kategorii intelektualistki – jest to kategoria tradycyjnie konceptualizowana przez odniesienie do często przyjmowanej milcząco za daną kaegorię „elit”. Tymczasem w społeczeństwie informacyjnym, w którym kapitał kulturowy bywa znacznie równiej rozłożony, niż w czasach, gdy definiowano rolę intelektualisty, czyli w pierwszej połowie XX wieku, pojęcie elit ulega dramatycznej ewolucji i przestaje być kryterium określającym intelektualistki publiczne, coraz częściej wywodzące się z klas nieuprzywilejowanych albo wręcz będące nie tylko politycznymi, ale również ekonomicznymi czy kulturowymi dysydentkami.  Ten zwrot, w zestawieniu z fundującymi grupę millenialsów wartościami, takimi, jak powrót zainteresowania prawem pracy i jego respektowaniem, czyni z intelektualistki kogoś, kto zamiast oświecać innych i nad nimi dominować, stanowić ma „jedną” czy „jednego” z równych, co przekształca też struktury i strategie politycznej reprezentacji.

Millenialsi to bardziej grupa – osób posiadających bardzo szczególne atrybuty świadczące o przynależności – niż pokolenie. Grupa, w obrębie której paradoksalnie liczy się indywidualność. Jednostki przekonane o swej wartości i wyjątkowości dążą do jak największego wyodrębnienia. Bezczelnie oczekują, egzekwują i angażują. To co spaja i scala tę specyficzną ‚grupę’, to dostępna technologia i jej wytwory, ale też mocno artykułowane żądanie równości. Pewnym paradoksem jest codzienne funkcjonowanie millenialsów – wyizolowani w nowych mediach, są też pokoleniem chętnie budującym  rozmaite grupy, kategoria „ula” nie odnosi się bynajmniej tylko do procesu usieciowanego generowania wiedzy w internecie.

Debata pozostawiła nas z pewnym niedosytem, służyła raczej zmapowaniu głównych problemów intelektualistki w dobie neoliberalizmu i pokoleniu millenialsów. Mamy nadzieję kontynuować temat.

Organizatorki debaty:
Amel Mana, Irena Gostkiewicz, Dominik Puchała, Karolina Górska, Urszula Janoszuk, Zuzanna Kiwerska, Bartłomiej Perzyna i Ewa Majewska.

Gościnie i goście debaty:
Kamil Fejfer, dr Katarzyna Kasia, dr Piotr Kulas,  Dr Barbara Godlewska-Bujok, Jarosław Kopeć, Krzysztof Pacewicz, Dr Krzysztof Skonieczny,  Piotr Szumlewicz.

Irena Gostkiewicz, dr Ewa Majewska

Galeria

Fot. Andrzej Anczkiewicz

Video

Opublikowany przez Bartłomiej Perzyna Czwartek, 15 marca 2018

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.