Select Page

22 listopada: Wykłady Otwarte w ramach kampanii „Życie warte jest rozmowy”

Dzieła kultury mają wielki wpływ na kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości. Wykreowany w nich obraz świata bywa na tyle sugestywny, że w odbiorcy rodzi się pragnienie, by fikcja się urealniła, by stała się częścią życia. Sytuacja taka miała miejsce po opublikowaniu „Cierpień młodego Wertera”, gdy wielu młodych mężczyzn zdecydowało się pójść w ślady bohatera powieści Goethego odbierając sobie życie. Werter dzięki swojej sugestywnej osobowości wyszedł poza ramy literatury stając się fenomenem o ogromnej skali oddziaływania.

22 listopada w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem: Kultura (l) nie o życiu: samobójstwo w zwierciadle kultury poświęcone zagadnieniu samobójstwa i sposobom przedstawiania go w dziełach kultury. Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu. Obecność tego motywu w filmie, literaturze, muzyce, a także coraz częściej w świecie cyfrowym, generuje podjęcie w gronie twórców kultury dyskusji na jego temat. Podczas panelu poddamy
pod rozwagę m.in. wpływ dzieła kultury, poruszającego tematykę suicydalną, na osobę w kryzysie. Zastanowimy się również, na ile mit przeklętego artysty-samobójcy znajduje swoje odzwierciedlenie w życiorysach twórców.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurującego w Pokoju Wsparcia specjalisty. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

Zapisy i rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

 

Harmonogram:

10:00 – otwarcie wydarzenia
10:05 – Halszka Witkowska – kto odebrał samobójcom głos? Różnice pomiędzy autentycznymi listami pożegnalnymi a ich kulturową reprezentacją.
10:45 – przerwa
11:00 – Sebastian Różycki – Samobójstwo w mediach „nie-dorosłych”. Animacje, memy i gry komputerowe.
12:00 – obiad
13:00 – Radosław Pawelec – Werter, zdrada i upiory – aksjologiczne aspekty samobójstwa w wybranych utworach literatury XIX wieku.
13:45 – przerwa
14:00 – Panel dyskusyjny Czym jest samobójstwo w opowieści artysty? prowadzi Magdalena Juszczyk: Michał Oleszczyk, Ewa Nowak, Michał Stankiewicz, Halszka Witkowska
15:30 zakończenie

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszym wydarzeniu.

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy pts.zyciewartejestrozmowy@gmail.com

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania oraz możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Skip to content