Select Page

Zwyczaje okresu Dodekameron. Dwanaście świętych dni na Cyprze.

Zwyczaje okresu Dodekameron. Dwanaście świętych dni na Cyprze.

W dniach 15–22 listopaba br. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1) odbędzie się wystawa Zwyczaje okresu Dodekameron. Dwanaście świętych dni na Cyprze.

Cypr. Piękna wyspa na Morzu Śródziemnym. Miejsce pełne słońca. Światła, które gości też w duszach jej mieszkańców. Tutejsze Święta Bożego Narodzenia to piękne zwyczaje i tradycje.

25 grudnia na Cyprze rozpoczyna się, liczący dwanaście dni, okres zwany Dodekameronem. Począwszy od Bożego Narodzenia, trwa przez Nowy Rok, aż do Święta Objawienia Pańskiego, które obchodzimy 6 stycznia.

Cypryjski Dodekameron to czas pełen radości, wypełniony unoszącymi się zapachami świątecznych wypieków – słodkich ciast z miodem i orzechami, aromatyzowanych świeżymi pomarańczami, cytrynami, cynamonem, goździkami i… posypanych miłością. Najważniejszym z nich jest ciasto świętego Vasiliosa – „visilópitta”, będące konktynuacją pięknego zwyczaju, zgodnie z którym ukryta w środku moneta przynosi szczęście swojemu znalazcy na cały następny rok.

Okres dwunastu świętych dni zamkają Chrzest Chrystusa i poświecenie wód. Po poświęceniu, w świetle Chrztu Pana, Cypryjczycy kolędują w swoich domach, jedząc placki „kserotigana” i małe złote kuleczki „lukumades”.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 15 listopada o godz. 17.30 z udziałem Jego Ekscelencji Biskupa Mesaorii Grzegorza.

 

Aktualności

Loading
OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.