Komisja AIESEE (The Polish Commission of Balkan Culture and History) zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 września o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Wydziału „Artes Liberales” (IV piętro) przy ul. Nowy Świat 69. Podczas spotkania dr Aleksandra Twardowska wygłosi referat pt. „Żydowsko-hiszpański w Bośni i jego status w świetle ideologii językowych przed 1941 rokiem”.

Aleksandra Twardowska
Doktor nauk humanistycznych (specjalność językoznawstwo). Rozprawę doktorską „Antroponimia Żydów sefardyjskich w Sarajewie w latach 1905–1941” obroniła na Uniwersytecie Gdańskim. Adiunkt w Katedrze Bałkanistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej naukowe zainteresowania obejmują języki i kultury Bałkanów, a przede wszystkim – język, kulturę i historię bałkańskich Żydów sefardyjskich. Współredaktorka tomu Ashkenazim and Sephardim: A European Perspective, Frankfurt am Main 2013. Członkini Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich. Współredaktorka serii „Poznać Bałkany”. Współpracuje z Pracownią Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie POSTCOMER działającą przy UMK.