Koło Naukowe Badania i Tworzenia Filmów „Cięcie” działające przy Wydziale zaprasza na wykład Kai Klimek pt. „Jesień superbohaterów”. Wykład odbędzie się 13 marca 2018 r. o godz. 18.30 w Kolegium Artes Liberales.

Informacje od organizatorów:

Szanowni Państwo! Mamy zaszczyt zaprosić na drugi wykład przygotowany przez Koło Naukowe Badania i Tworzenia Filmów „Cięcie”, który odbędzie się 13 marca 2018 roku o godzinie 18:30 w sali konferencyjnej budynku Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 72. Wykład poprowadzi Kaja Klimek, wykładowczyni naszego wydziału oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Szpakowaty Bruce Wayne z wypielęgnowanym wąsem. Wonder Woman o włosach przetykanych piękną siwizną à la Susan Sontag. Clark Kent, który “naprawdę” potrzebuje okularów, żeby poczytać Daily Planet. Hawkeye z wnukami, Iron Man po operacji bypassów, Spiderman, który już trochę mniej buja się na nitce, bo dwa tygodnie temu znowu wypadł mu dysk. I Kapitan Ameryka, który… cóż, po prostu jest Kapitanem Ameryką i ma już swoje lata. Czy wyobrażamy sobie sobie starość superbohaterów? Czy jesteśmy na nią gotowi? A może zarówno ich cykle życiowe jak i cykl produkcyjny superbohaterskiego gatunku zaczynają zbliżać się ku złotej jesieni? Przykłady z ekranu i komiksów pomogą odpowiedzieć na te pytania. Sprawdzimy, czy w świecie superbohaterów starość i przemijanie mogą być super; czy są dla twórców ciekawymi tematami, czy może stanowią temat tabu. Punktem wyjścia do rozważań będzie nominowany do Oskara za scenariusz adaptowany “Logan” w reżyserii Jamesa Mangolda.

Kaja Klimek (ur. 1984) – na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich (kiedyś dla „Filmu”, „Dwutygodnika” i „Filmwebu”) i nieustannie o nich dyskutuje – również z dzieciakami w cyklu programów edukacji filmowej NHEF-u, PISF-u i Filmoteki Szkolnej. Na Festiwalu Short Waves w Poznaniu zajmuje się polskim krótkim metrażem. Prowadziła Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP, a obecnie prowadzi Hashtag Warsztat – YouTube’owego vloga poświęconego popkulturze i filmom.